Ostatní nemoci a těhotenství

Randomisovaný kontrolovaný pokus srovnávající amoxicilin a azitromycin v léčbě Chlamydia trachomatis v těhotenství


A randomised controlled trial comparing amoxicillin and azitromycin for treatment of Chlamydia trachomatis in pregnancy


AJOG 184, 2001, č.7, s. 1352-4


JACOBSON G.F., AUTRY A.M., KIRBY R.S. a ost..


Chlamydia trachomatis je nejčastější sexuálně přenášenou chorobou v USA, která může mít vážné následky jak pro matku, tak i pro dítě. Infekce matky je často asymptomatická a je spojena s poporodní endometritis, předčasným puknutím vaku blan a předčasným porodem. Přenos na plod za porodu vede ke konjunktivitidám a pneumoniím. V současné době je doporučena terapie erytromycinem, nebo amoxicilinem po 7 dní, nebo se doporučuje azitromycin v jedné dávce. Jeho bezpečnost však není ještě zcela prokázána. Cílem této studie je v randomizovaném pokusu porovnat oba léky a zjistit jejich snášenlivost pacienty.


Do studie bylo zavzato 129 těhotných s cervikální infekcí Chlamydia trachomatis. Randomizovaně byly rozděleny do dvou skupin - 500mg amoxicilin 3x denně po 7 dní nebo lg azitromycin v jedné dávce. Zároveň byli léčeni i partneři. Kontroly byly provedeny po 4 týdnech od počátku terapie. Kompletně splnilo protokol 110 žen (85%). Výsledky byly podobné pro obě skupiny (amoxicilin 58% proti 64% pro azitromycin, P =  0,56). Ve skupině s amoxicilinem terapii nesnášely tři ženy (5,5%), u azitromycinu 6 (10,9%, P = 0,31)


Závěr: Amoxicilin a azitromycin jsou stejně účinné v terapii chlamydiové infekce v těhotenství.


Doc. MUDr. Jiří  Zikmund, CSc.






Těhotenství a porod u rodičky s čerstvou porodní kardiomyopatií
Pregnancy and delivery in a patient with recent peripartum cardiomyopathy


International Journal of Obstetric Anesthesia


Vol. 7, No. 1 (Jan. 1998)  38 – 41


Connelly N.R. et al.


Jde o vzácnou chorobu neznámého původu, projevující se srdečním selháváním v posledním trimestru těhotenství a/nebo prvních 6 měsíců po porodu.


30letá rodička ve 26. týdnu těhotenství (165 cm, 103 kg) otěhotněla za 3 měsíce po porodu v 36. týdnu, komplikovaném porodní kardiomypatií. Sledována kardiologicky do 35. týdne, kdy začala spontánně rodit. K porodní analgezii aplikován CSE (IT sufentanil 10 μg + bupivakain 0,5% 1 ml, později lidokain s adrenalinem 1,5% 3 ml + bupivakain 0,125% 10 ml; katétrem infundován bupivakain 0,125% + fentanyl 2 μg rychlostí 10 ml/h). Při brance na 4 cm se objevily opakované decelerace, porodník se rozhodl k SC. Do katétru postupně fentanyl 100 μg + lidokain 2% 15 ml do úrovně znecitlivění Th4. Příčným řezem vybaveno zdravé dítě, připojen podvaz vejcovodů. 4. poporodní den propuštěna beze známek srdečního selhání.
 


Prim. MUDr.  Dimitrij Miloschewsky






Epidurální analgezie pro vaginální porod u rodičky s cystickou fibrózou po oboustranné transplantaci plic.


Epidural analgesia for vaginal delivery in a patient with cystic fibrosis following double lung transplantation


International Journal of Obstetric Anesthesia


Vol. 7, No. 1 (Jan. 1998)  38 – 41


Deshpande S.


31letá měla známky cystické fibrózy od 9 let (neprospívala, měla průjmy). Od 15 let opakované plicní infekce. V 25 letech první porod. V 29 letech jí byly transplantovány dolní laloky plic živých dárců (vpravo sourozenec, vlevo bratranec). Po 11 měsících při imunosupresivní a antibiotické léčbě otěhotněla. Přijata ve 24. týdnu těhotenství. Vitální kapacita plic 60% normálu, FEV1 1,9 litru = 55%. Porodní analgezie (bupivakain 0,1% 10 ml + sufentanil 10 μg následovaný infúzí) byla účinná až do porodu zdravého chlapce po 4 hodinách. Anestezie doplněna celkem 22 ml 3% chloroprokainu, aby bylo možno provést podvaz vejcovodů. Po skončení výkonu saturace hemoglobinu 94 - 96 % při ventilaci vzduchem. Propuštěna 3. den, při kontrole po 6 týdnech se oběma dařilo dobře.


Prim. MUDr.  Dimitrij Miloschewsky






Retrosternální struma jako příčina dyspnoe v těhotenství.
Retrosternal goitre: a cause of dyspnoea in pregnancy


International Journal of Obstetric Anesthesia


Vol. 7, No. 1 (Jan. 1998)  46 – 49


Nandwani N. et al.:


38letá trpěla po 5 let kašlem a dušností. Léčena pro astma, ačkoli nejevila hvízdání ani jiné bronchitické fenomeny. Byl však slyšet stridor. Při spirografii a vyhodnocení smyčky tlak/proud se prokázala obstrukce v dýchacích cestách. V EA provedena v polosedě SC. Po porodu se dýchací obtíže upravily, takže byla propuštěna 5. den. Po 3 týdnech podstoupila subtotální thyreoidektomii.


Prim. MUDr. Dimitrij Miloschewsky






Riziko trombózy v těhotenství – populační studie.


Thrombotic Risk During Pregnancy: A Population Study


Obstetrics and Gynecology 1999;94:595-9


Lindqvist P., Dahlbäck B., Maršál K


Studováno čtyřleté údobí 1990 - 1993. Porodů 479.422, při nich nalezeny trombózy před porodem 308x a po porodu 300x. Incidence trombózy spojené s porodem  byla 13:10.000.
5x vyšší riziko poporodní trombózy bylo u porodu císařským řezem . Dvojnásobné riziko poporodní trombózy bylo u 2 – 3 par. 3x vyšší bylo i u preeklampsie (jen poporodní) a  rodiček pod 20 let. Kouření ≥ 10 cigaret denně riziko trombózy zvyšovalo obecně. Vysoké riziko poporodní trombózy se jevilo po císařském řezu (41 %), zejména u  rodiček s plicní embolizací (76 %).


Prim. MUDr. Dimitrij Miloschewsky






Idiopatická dilatační kardiomyopatie v těhotenství.


Idiopathic dilated cardiomyopathy presenting in pregnancy


CJA 1999;46:1146-9


Chan F., Ngan Kee W.D.


U 27leté prvorodičky se v 18. týdnu těhotenství objevily známky kardiomyopatie. Nabídnutou interrupci odmítla. V 24 týdnu dyspnoe, ortopnoe. Ejekční frakce levé komory 31%. Léčba: digoxin, furosemid, nízkomolekulární heparin. V 31. týdnu patologické CTG, proto urgentní císařský řez. Celková anestézie – alfentanil, etomidát, dále oxid dusný, isofluran, vecuronium, po porodu poklesl srdeční výdej na 2,0 l/min, proto dobutamin, dále morfin oxytocin. Matka propuštěna po 3 týdnech, po dalších dvou týdnech cévní mozková příhoda a úmrtí po 5 měsících.


Prim. MUDr. Dimitrij Miloschewsky