Rozhovor s lékařem na téma– plánuji těhotenství a nejsem zcela zdravá

Rozhovor s MUDr. M. Kouckým – plánuji těhotenství a nejsem zcela zdravá - obrázek
Rozhovor s MUDr. M. Kouckým – plánuji těhotenství a nejsem zcela zdravá - obrázek

To, jaký má žena přístup k období, kdy čeká dítě, může ovlivnit celé těhotenství i porod.Jak k plánování těhotenství mají přistupovat ženy, které nejsou zcela zdravé. Mají i ony šanci donosit dítě, co mají dělat, chtějí-li vlastního potomka? A u kterých je lepší přemýšlet raději například o adopci? O tom v pokračování našeho rozhovoru mluvíme se známým porodníkem  MUDr. Michalem Kouckým.

 Nedělejte z těhotenství vědu! Porod pak může být snazší ... Rozhovor. 

Těhotenství není nemoc, jen občas nějaké komplikace způsobuje. To ale neznamená, že by žena měla (až na výjimky) celou dobu ležet v posteli...

To, jaký má žena přístup k období, kdy čeká dítě, může ovlivnit celé těhotenství i porod. To v pokračování našeho rozhovoru říká známý porodník MUDr. Michal Koucký. Podle něj by žena neměla třeba zapomínat na pohyb, nebát se ho, vnímat celé těhotenství pozitivně a nestresovat se možnými teoretickými situacemi, které by mohly během oněch devíti měsíců nastat.

S panem doktorem jsme si povídali i o tom, jak k plánování těhotenství mají přistupovat ženy, které nejsou zcela zdravé. Mají i ony šanci donosit dítě, co mají dělat, chtějí-li vlastního potomka? A u kterých je lepší přemýšlet raději například o adopci? 

Jsou obtíže, které provázejí těhotenství a pak zmizí. Ale co ženy, které už jsou nemocné (srdeční onemocnění, cukrovka, obezita, myomy, epilepsie, chudokrevnost apod.) a chtěly by mít vlastního potomka? Mají i ony šanci úspěšně donosit zdravé dítě?

No, takové ženy představují jistě vysoce rizikové těhotné, ale komplikace jsou velmi specifické pro danou konkrétní diagnózu. Většina chronických nemocí v dnešní době nepředstavuje nepřekonatelnou překážku, ale ženy musí být adekvátně sledovány ještě před početím a musí být adekvátně „vyladěny“ léčbou, konkrétním specialistou v oboru.

Nebo naopak, jsou nemoci, kdy byste otěhotnění ženě nedoporučoval? Ať už z důvodu rizika ohrožení zdraví jejího nebo dítěte...

Určitě jsou i takové diagnózy, typicky například vrozené či získané srdeční vady, nekorigované autoimunitní poruchy, závažné nekompenzované neurologické či psychiatrické diagnosy, tedy diagnózy, které se v těhotenství díky specifickým změnám těhotného organismu mohou horšit.

Co byste poradil ženě, která se léčí nebo ví, že není úplně zdravá. Předpokládám nejdříve svůj stav konzultovat s gynekologem....

Pokud má žena nějakou chronickou nemoc, je vhodná konzultace spíše než s gynekologem s odborníkem v oboru, do jehož specializace daná diagnóza spadá.

S jakým režimem těhotná nemocná žena musí počítat? Čeká ji devět měsíců v posteli?

To je velmi obecná otázka, ale možná trochu překvapivě většina diagnóz není spojena s nutností významně změnit dosavadní stereotypy. Není prokázano, že by napřiklad klidový režim v těhotenství zabránil vzniku těhotenských komplikací.

Co mohou nebo by měly ženy udělat pro to, aby zůstaly celé těhotenství pokud možno fit?

Určitě se vyplatí uplatnit jednoduché pravidlo, že těhotenství samo o sobě není nemoc a ani diagnózy přidružené k těhotenství, jako různé komplikace, s sebou nenesou žádné významné specifické omezení. Například – střídmá pohybová aktivita není na škodu.

I přesto všechno ženy jsou bojovnice a o svém těhotenství, porodí-li zdravé dítě, mluví většina z nich jako o velmi krásném období. Je to tak? Máte od svých pacientek takovou zpětnou vazbu? Umí se ženy přenést i přes velmi nepříjemné zkušenosti?

Ano, dá se říci, že hodně vysoké procento žen tohle přesně uvádí. Nicméně, jak uvádím v předchozí odpovědi, hodně vysoké procento maminek se pro mě z nepochopitelných důvodů omezuje ve všem možném, aniž pro případná omezení chybí jakékoliv důkazy. Bohužel se dá říci, že mimo jiné stres spojený až s démonizací těhotenství (jsem těhotná, končím se vším), může být jednou z příčin, proč se zhoršuje schopnost žen nekomplikovaně a pokud možno přirozeně porodit dítě...

Riziková těhotenství vyžadují zvýšenou péči. Přečtěte si o tom víc v článku Co je rizikové a patologické těhotenství

Předchozí dvě části rozhovoru si můžete přečíst tady: 1.část, 2.část.

 
Mnoho dalších informací se dočtete také v nejprodávanější knize o této oblasti s názvem Kniha o těhotenství a dítěti, jejímž autorem je doc. MUDr. A. Pařízek, CSc. (Galén, Praha 2009) Objednávejte ZDE